ARTISTID

Lukamon

Eesti hip-hopis puhuvad uued tuuled ja need paneb liikuma uus artist Lukamon. Driftib läbi souliga hip-hop ja trapi. Tema esimestest livedest on tekkinud underground-sensatsioon. Nagu Siim Nestor ütleb – teda peab nägema, et tema olemasolu uskuda.

Siim Nestor: Lukamon – super­spirituaalne atleetlik viiking, keda peab nägema, et tema olemasolu uskuda (Eesti Ekspress)

Paul Oja

paulojaAlguses oli Amiga 500 arvuti ning ebaterve huvi sämplida teiste muusikat. Siis oli MPC sämpler ja kümnekordistunud erinevate mõjutuste hulk. Sämplid ja kaasakiskuvad biidid on jäänud oluliseks osaks Pauli soundist, lisandunud on vast ainult sügavamad bassid ja veel kangemad sündid. Roki ja hip-hopi peal üles kasvanud Paul oli 90ndate keskpaigaks jõudnud süveneda pea kõikidesse elektroonilise tantsumuusika žanritesse, tema esimene projekt oli house-muusika vallast – Ritmos Liquidos koos Madis Nestoriga (DJ Critikal ütles nende muusika kohta “gangsta house”). Samaaegselt hakkas Paul tegema muusikat räpibändis Toe Tag ning selle kõrvalt nii originaalmuusikat kui remikse algatuseks pea kõigile Eestis hip-hopiga tegelevatele artistidele ning siis kõikvõimalikke erinevaid projekte eksperimentaalsest elektroonikast pop-muusikani välja. Pauli soolomaterjal varieerub pehmest downtempo-tuksumisest rämeda roki- ja elektrohullumajani. Sama kehtib ka tema DJ-settide kohta.

Pauli esimene EP Emerald City alt kujutab endast nelja talle omaselt bassikeskse kõlaga rada, mis laenavad pisut ka 90-ndate rave’ist ja rnb-st. Suurte klubide ja festivalide sound kohtub pulseerivate higiste keldritega ning silme ette visandub pilt, millel Dr. Dre ja The Prodigy hängivad stripiklubis, kus Keith Moon’i viirastus viskab 808 ühedollarist Daft Punki kiivrites tüdrukute pihta, kes pole 90ndatest saati maganud.. taustal mängib “No Sleep EP”.

Avoid Dave

Laulja-helilooja-kitarristi Taavi Paometsa alter ego Avoid Dave on üks värskeima kõlaga uusi artiste Eesti elektroonilises muusikas. Olles aastaid tegev alternatiiv-rokkbändis Aides ning esinenud koos ja kirjutanud lugusid mitmetele Eesti tunnustatud artistidele nagu Ott Lepland, Liis Lemsalu ja August Hunt, võib öelda, et Taavil on selgelt annet segada nakatavaid biite ja gruuve popmuusikale sarnaselt kaasakiskuvate meloodiatega. Pärast 2014. aastal debüüt-EP “Erasing Frames” ilmumist moodustus ka Avoid Dave’i live-bänd, kuhu kuuluvad lisaks Taavile veel Kristel Aaslaid vokaalidel, Joonas Mattias Sarapuu klahvpillidel ja Martin Petermann trummidel. Aastal 2015 ilmunud täispikk album “Insert Title” jätkab bändi soul-muusikast inspireeritud reisi elektroonikasse – murdes erinevate žanrite piire ning segades mitmeid stiile, moodustub Avoid Dave’i isikupärase kõlaga elektrooniline pop- ja tantsumuusika.

Sander Mölder

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompostitsiooni eriala bakalaureusekraadiga noormehe eelistatud instrumentideks on klaver ja tšello, esimesed katsetused arvutiga muusika loomisest on pärit 2000-ndate aastate algusest. Kunagises Eesti nu-jazz kollektiivis Cosmoskva mänginud Sander on multiinstrumentalist, produtsent ja DJ, kes jagab hetkel oma aega põhiliselt DJ-töö ja heliloomingu vahel. Lisaks soolomaterjalile loob ta muusikat sellistele kollektiividele nagu OYT, State of Zoe ja Righteous Jazz Citizens ning kuulub Leslie da Bass’i live-koosseisu. Areeni poolt 2012 Tulevikutäheks tituleeritud Sander valiti 2011. aastal ka Madridi Red Bull Music Academy’isse Eestit esindama.

Firejosé

Eesti päritolu Firejosé aka Mark Stukis sattus elektroonilise muusika maailma 1990-ndatel aastatel, liikudes plaatide kuulamisest reividel käimisele ja sealt edasi ise plaatide mängimisele, tema esimeseks armastuseks oli drum’n’bass. Pärast aastaid plaatide mängimist ja muusika produtseerimist puhtalt ühes žanris hakkas ta sellest väsima. Elu viis ta Kesk-Ameerika džunglitesse, kus olles äralõigatud moodsa elektroonilise muusika trendidest, hakkas ta oma stiili leidma. Tagasi tsivilisatsiooni kolides ja muusikaskenesse uuesti sisenedes hakkas ta oma uut materjali vaikselt levitama – see pälvis väga head vastukaja ja Emerald City andis välja tema debüüt-EP. Produktsioonistiili Firejosé esimesel EP-l “Yellow Lanes” on võrreldud Floating Points’i ja Joy Orbison’iga – tema sound on alati muusikaspektrumi sügavamas otsas, samas kaasakiskuva tantsupõrandale sobiva minekuga. Firejosé nimetab oma muusikaliste mõjutajatena Arvo Pärti, Rage Against the Machine’i, Bjork’, The Prodigy’it, Kompakti ja Metalheadz’i kraami, J Dillat ja Zed Bias’it. Kindlasti tasub kontrollida ka tema DJ-sette – Firejosé on ammu tuntud oma dnb dubplate’ide doubledroppimise oskuste poolest – see on anne, mille ta on kaasa võtnud uutele ja avastamata muusikaterritooriumitele, kus ta hetkel liigub.

OYT

OYT on:

MC Busta – Sõpradele ja tuttavatele tuntud kui bustaott, laiemale publikule kui R2 saatejuht, beatboxi-spetsialist ja Eesti parim trummi ja bassi MC.

Sander Mölder – 2011. aastal Eesti Muusikaakadeemia kompostitsiooni eriala lõpetanud noormees on OYT’i muusika liikumapanev jõud, kelle eelistatud instrumentideks on klaver ja tšello. Kunagises Eesti nu-jazz kollektiivis Cosmoskva mänginud Sander on multiinstrumentalist, produtsent ja DJ, kes kirjutab lisaks OYT’ile hetkel muusikat ka veel nu-jazz/electro/synthpop bändile State of Zoe. Sander valiti ka 2011. aastal Madridi Red Bull Music Academy’isse Eestit esindama.

DJ S.I.N – OYT’i soundi keerab tunnustatud Eesti trummi ja bassi DJ ja produtsent, kes alustas muusika loomisega juba 1997-ndal aastal. Tema materjali on välja andnud mitmed tunnustatud plaadileibelid – teiste hulgas näiteks Spearhead, Formation, Hospital, Med School, Viper, Nemesis, World Of Drum’n’Bass, DSCI4, XSDubz, Umblu ja MUM. 2011. aastal jõudis koos Mutated Forms’iga tehtud lugu “Right Now” dnb-ikooni Goldie legendaarsele FabricLive mix-kogumikule. S.I.N on ka ühe olulisema kohaliku dnb õhtu Sin City resident ja promootor. Korra kuus saab teda ka koos Raul Saaremetsaga Raadio2 eetris kuulda.

Kaspar Kalluste on aastaid teinud koostööd kohalike jazz- ja pop-ässadega. Tunnustuste ja konkursivõitude hulgas on tema kontol 2012. a. Noore Jazzitalendi auhind, aasta hiljem valiti ta Raadio 2 Unistuste Bändi trummariks. Ta on lõpetanud G. Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli pop-jazz osakonna löökpilli erialal, täiendanud ennast Malmö muusikaakadeemias ja lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrikraadiga. Popmuusika vallas on Kasparil ette näidata pikk rida kontserte, stuudiosalvestusi ja heliplaate ning kümneid telesaateid (“Eesti otsib superstaari“, “Laulud tähtedega”, “Eesti otsib lemmiklaulu”). Koostööpartnerite hulka kuuluvad Tanel Padar & The Sun, Ines, Ivo Linna, Kerli Kõiv, Mikk Saar, Maarja-Liis Ilus, Koit Toome, Hendrik Sal-Saller, Mihkel Raud, Birgit Õigemeel, Ithaka Maria, Marvi Vallaste, Anna Põldvee jpt. Praegu mängib ta Ott Leplandi bändis, kellele ta on kirjutanud muusikat ja laulutekste ning produtseerinud mitmeid heliplaate. Kaspari värskeim projekt on uus elektroonilise muusika koosseis Würffel (Marvi Vallaste/Tarvi Kull/Kaspar Kalluste).

Need erinevad taustad, kogemused ja arusaamad muusikast ühinevad, et luua helisid, mis lähevad läbi žanrite ja stiilide piiride. Olgu see siis hip-hop, house, rnb, dubstep, drum’n’bass või jazz, me nimetame seda OYT’i elektrooniliseks souliks.

DJ Quest

Emerald City boss astus 1990-ndate aastate lõpus maha rajalt, mis oleks viinud karjäärini klassikalise muusika maailmas ning hakkas ostma vinüülplaate hip-hop, rnb ja soul-muusikaga. Need hakkasid järjest suurema kiirusega lisanduma muusikakogusse, mis oli selle hetkeni sisaldanud kassette ja CD-plaate, millelt leidus omakorda kõike – Mahleri sümfooniatest Nas’ini, Michael Jackson’ist Nirvana-ni, The Prodigy’ist Queen‘ini. Plaatide mängimisega tegi Quest tõsisemalt algust 2000. aastal, ühendades jõud DJ Critikali ja Paul Ojaga ning mängides alguses väikesematel pidudel ja väikesemates saalides. Oma kooli ainukesest ”laiade pükstega poisist, kes räppi kuulas” sai Eesti esimese ja suurima hip-hop temaatilise portaali hiphop.ee asutaja, mitmete edukate ja hiljem legendaarse staatusesse tõusnud klubiõhtute ja sariürituste korraldaja ja promootor, Raadio2 iganädalase hip-hop saate „Programm” üks saatejuhtidest, plaadifirma Legendaarne Records üks asutajatest, üks vähestest eestlastest, kes on valitud osalema Red Bull Music Academy’is ning DJ, kes on lisaks kõikidele Eesti klubidele ja üritustele plaate mänginud ka Lätis-Leedus, Soomes-Rootsis, Norras, Saksamaal, USA-s ja ka näiteks Euroopa suurimal elektroonilise muusika festivalil Sonar Festival. Questi esimesed katsetused arvutiga muusikat luua pärinevad 1995. aastast, tõsisemalt muusika tegemisele pühendus ta 2000-ndate keskpaigas, tootes palju erinevaid töötlusi eelkõige oma dj-settide jaoks, aga ka lugusid ja remikse väga erinevatele artistidele alates Toe Tagist ja Stupid F-ist, lõpetades Koit Toome, Winny Puhh’i, Traffic’u ja Kirtana Rasaga. Lisaks Questi soolomaterjalile on laialdasemalt populaarsust kogunud koostöö-projekt dnb DJ ja produtsendiga To-Sha – muusikat väljastatakse alati erinevate nimede alt – Tunnetel On Kõla ja Hipster Girls Are Easy on mõned nendest.